Site Loader
ul. Rektorska 4. 00-614 Warszawa

Politechnika Warszawska rozpoczyna realizację projektu „OMNIS Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”.  Jego celem jest jeszcze lepsze dostosowanie oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy w branżach kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki: energetyka odnawialna, przemysł lotniczo-kosmiczny, rolnictwo i przemysł spożywczy oraz transport.

Projekt uzyskał dotację w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Wartość projektu: 14 075 881,02 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 13 653 604,58 PLN

Projekt, który ma być realizowany do roku 2029, swoim zakresem obejmuje:

• modyfikacje programów kształcenia we współpracy z praktykami i podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego,
  • skierowane do studentów i studentek dodatkowe elementy kształcenia,
  • działania ograniczające zjawisko przedwczesnego kończenia edukacji,
  • podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej.

Podczas przygotowywania projektu uwzględnialiśmy wizję Politechniki Warszawskiej zawartą w Strategii Politechniki Warszawskiej.  Inicjatywy podejmowane w ramach projektu skupione są wokół czterech haseł bazowych dotyczących rozwoju oferty kształcenia na Politechnice Warszawskiej jako Uniwersytecie: 1. Technicznym, 2. Europejskim, 3. Otwartym i 4. Kompetentnym Cyfrowo.” – mówi prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, Prorektor ds. Studiów.  Zależało nam na tym, aby projekt OMNIS w istotny sposób wpływał na jeszcze lepsze przygotowanie absolwentów PW do wyzwań stawianych przez rynek pracy oraz stwarzał dla nich szansę zajęcia pozycji ekspertów w gospodarce i w świecie nauki.  Chcieliśmy też, aby nasza Uczelnia nadal wzmacniała swoją pozycję jako podmiot efektywnie działający na rzecz nowoczesnej gospodarki.” – podkreśla.

Uczestnikami różnych działań realizowanych w ramach projektu będą studentki i studenci studiów na kierunkach objętych działaniami projektowymi (Biogospodarka, Elektrotechnika, Energetyka, Inżynieria chemiczna i procesowa, Inżynieria materiałowa, Inżynieria środowiska, Lotnictwo i kosmonautyka, Ochrona środowiska, Transport) oraz kadra prowadząca dydaktykę na studiach na tych kierunkach, tj. nauczycielki i nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne.

Studentkom i studentom oferujemy możliwość:

• kształcenia się na nowych i zmodernizowanych programach studiów na kierunkach i specjalnościach,
  • udziału m.in. w szkoleniach lub kursach, wizytach studyjnych, zajęciach dodatkowych prowadzonych przez specjalistów z branży czy zajęciach wyrównawczych.

Kadra dydaktyczna, poprzez udział w szkoleniach lub kursach, wizytach studyjnych, stażach oraz innych formach wsparcia, będzie podnosić swoje kompetencje m.in. w zakresie:

• umiejętności cyfrowych,
  • rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji,
  • projektowania uniwersalnego,
  • kompetencji dydaktycznych, w tym wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych.

Wsparciem zostanie objętych łącznie 1155 osób, w tym 843 podniesie swoje kompetencje lub kwalifikacje.

Projekt, koordynowany przez Centrum Projektów Rozwojowych (www.cpr.pw.edu.pl/omnis), realizowany będzie przez 6 wydziałów Politechniki Warszawskiej:

oraz  przez jednostkę PW, wspierającą wdrożenie zadania centralnego w zakresie podnoszenia kompetencji osób prowadzących dydaktykę.

Projekt OMNIS jest kolejnym ważnym etapem realizacji kompleksowego programu Politechniki Warszawskiej na rzecz nowoczesnego kształcenia zorientowanego na studenta oraz uwzględniającego potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego.  Zespół Centrum Projektów Rozwojowych jest pełen entuzjazmu we wspieraniu realizacji takich inicjatyw na naszej Uczelni.” – uzupełnia Anna Rogowska, Dyrektor CPR.  „Bardzo dziękuję mojemu zespołowi uczestniczącemu w przygotowaniu projektu oraz wspierającym nas mocno pracownikom PW.” – dodaje.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:

#PolitechnikaWarszawska     #FunduszeUE     #FunduszeEuropejskie

Post Author: Admin Admin